| Part Number | TLE4998C8D |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 801980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 5mA Bipolar Unipolar 4.5V to 5.5V 8-Pin TDSO |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4998C8D |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4998C8D |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Output Current | 5 mA |
| Screening Level | Automotive |
| Minimum Release Point | -200 mT |
| Module/IC Classification | IC |
| Maximum Operating Point | +200 mT |
| Package Dimensions | 5 x 3.9 x 1.125 mm |
| Magnetic Type | Bipolar|Unipolar |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | TDSO |
| Maximum Supply Current | 15 mA |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package | 8TDSO |
| Replacement Part Number | PART-TLE4998C8D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor 20mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4906-2K.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Omnipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5033AJQLPGM.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 10mA Latch 4.5 to 5.5V 4-Pin SIP T R Download PDF datasheet for A1363LKTTN-2-T.pdf |
|
Seiko Instruments | Hall Effect Sensor \u00b11mA Omnipolar 1.6V to 3.5V 4-Pin SNT-A T R Download PDF datasheet for S-5712ACDL1-I4T1U.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1806-P-B.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 10mA 5V 3-Pin Ultra Mini SIP Bulk Download PDF datasheet for A1302KUA-T.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin TO-92, Ammo 3 Download PDF datasheet for DRV5023AJQLPGM.pdf |
|
Infineon | INFTLE5046IC-PWM-R100 SP001345916_SENSOR - |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 25mA Unipolar 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLE4964-6M.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 2mA Omnipolar 2.5V 3.3V 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4913.pdf |