| Part Number | DRV5053PAQDBZR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 874910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053PAQDBZR |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053PAQDBZR |
|---|---|
| Output Current | 2.3 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 2.92 x 1.4(Max) x 1.02(Max) |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Module/IC Classification | IC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| MSL Level | 1 |
| Package | 3SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053PAQDBZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 3mA Omnipolar 1.8V 3V 4-Pin X1-DFN1216 T R Download PDF datasheet for AH1902-FA-7.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Omnipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5033AJQDBZR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 1mA Omnipolar 3V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AH9249NTR-G1.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3v 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH1815-W-7.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor Omnipolar 3.3V 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH180-WG-7.pdf |
|
Infineon | SP001216864_SENSOR_AMMO PACK_RO - |
|
Infineon | Hall Effect Sensor Monolithic 5V 9V 12V 15V 18V 2-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4953C.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 10.2(LSB12 Mt) 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLV493DA1B6HTSA2.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Latch 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLT-T.pdf |
|
Pulse | ETHERNET MAGNETICS - |