| Part Number | M80-8880805 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 754110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate L-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, 4+4 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-8880805 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-8880805 |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Housing Color | Black |
| Pitch | 2 mm |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Crimp |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Gender | SKT |
| Mounting | Cable Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 11.15 x 8.15 x 5.45 mm |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Product Depth | 8.15 mm |
| Product Height | 5.45 mm |
| Product Length | 11.15 mm |
| Replacement Part Number | PART-M80-8880805 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE610124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 57102-F06-08LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 292253-7.pdf |
|
TE Connectivity | Connector Plug, PCB, Strada Mesa, 259 positions, SM,HD,ST,080,000,00,SN,N,42 Download PDF datasheet for 9-2057360-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 2-1761608-3.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 0026602081.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 2 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103958-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021321-00016C4LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512220.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 6-104071-0.pdf |