| Part Number | 0681451615 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 692340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0681451615 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0681451615 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -30 to 85 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Housing Color | Gray |
| Pitch | 2.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 245 |
| Housing Material | Polyester |
| Replacement Part Number | PART-0681451615 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 12 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-106-02-L-D-P-TR.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009483086.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5103308-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559350310.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 160 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61082-163602LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST SMD Bag Download PDF datasheet for 54202-G08-05LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 95293-101A03LF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0901512108.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 68691-406HLF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 100 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0528851074.pdf |