| Part Number | AUIPS7091 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 771960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch High Side 1.5A 5-Pin TO-220 Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AUIPS7091 |
| Datasheet download |
| Part Number | AUIPS7091 |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.67(Max) x 16.51(Max) x 4.83(Max) |
| Interface Type | Serial |
| Input Voltage | 4 to 5.5 V |
| Operating Supply Voltage Range | 4 to 5.5 V |
| Switch On Resistance | 0.13 Ohm |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Rad Hard | No |
| Supply Current | 4 mA |
| Type | High Side |
| Minimum Output Current | 1.5 A |
| Maximum Power Dissipation | 1250 mW |
| Supplier Package | TO-220 |
| Mounting | Through Hole |
| Package | 5TO-220 |
| Replacement Part Number | PART-AUIPS7091 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B T R Download PDF datasheet for TNY264GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | AC-DC DRIVER IC - |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 5.7A 12-Pin DSO Download PDF datasheet for BTS5241L.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 19A 5-Pin(4+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for AUIPS6021STRL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin(6+Tab) TO-220-C Download PDF datasheet for TOP261YN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SO-C Download PDF datasheet for TNY287DG.pdf |
|
Power Integrations | Power Switch Switching 0.025A 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TOP221PN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP253PN.pdf |
|
NXP | Power Switch Hi Side 6-Pin WLCSP Download PDF datasheet for NX5P2924BUKZ.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK305DG-TL.pdf |