| Part Number | BTS6133D=LR |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 681130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 8A 5-Pin TO-252 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTS6133D=LR |
| Datasheet download |
| Part Number | BTS6133D=LR |
|---|---|
| Type | High Side |
| Switch On Resistance | 0.01 Ohm |
| Operating Supply Voltage Range | 5.5 to 38 V |
| Maximum Power Dissipation | 59000 mW |
| Product Dimensions | 6.5 x 6.22 x 2.3 |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Supplier Package | TO-252 |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 5 |
| Minimum Output Current | 8 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 5TO-252 |
| Replacement Part Number | PART-BTS6133D=LR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Lo Side 3A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE6220GP.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK606PG.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.1A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS22945DCKR.pdf |
|
Microchip | Power Switch, SMD, Current Limiting, High Side Download PDF datasheet for MIC2015-0.8YM6-TR.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 6-Pin ESIP-7C Download PDF datasheet for LNK417EG.pdf |
|
Toshiba | Trans Digital BJT NPN 35V 200mA 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TD62503FG(O,EL).pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 5-Pin(5+Tab) TO-220-B Download PDF datasheet for TOP232YN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for TOP243PN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 12A 3-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for BTS141TC.pdf |
|
Power Integrations | Integrated Off-Line Switcher 11-Pin ESOP-B Download PDF datasheet for TOP265KG.pdf |