| Part Number | FZ2400R17KF6CB2 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 417220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 3.8KA 9-Pin IHM190 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | IGBT Module |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FZ2400R17KF6CB2 |
| Datasheet download |
| Part Number | FZ2400R17KF6CB2 |
|---|---|
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1700 V |
| Supplier Package | IHM190 |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Pin Count | 9 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Continuous Collector Current | 3800 A |
| Channel Type | N |
| Product Dimensions | 190 x 140 x 38 mm |
| Mounting | Screw |
| Configuration | Triple Common Emitter Common Gate |
| Package | 9IHM190 |
| Replacement Part Number | PART-FZ2400R17KF6CB2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 375A 29-pin ECONOPP-1 Download PDF datasheet for FS300R17KE3.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 1600A 7-pin IHMB130-2 Download PDF datasheet for FZ1600R17HP4.pdf |
|
Macom Technologies | MCM10-F0063TA190FS02-M774D39 FLOW PFC 0 - |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 2400A 7-pin IHMB130-2 Download PDF datasheet for FZ1600R12HP4.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 100A 42-pin ECONO3-4 Download PDF datasheet for FS75R12KT3G.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 600V 700A 11-pin ECONOD-3 Download PDF datasheet for FF600R06ME3.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 650V 95A 18-pin EASY2B-3 Download PDF datasheet for FS75R07W2E3B11A.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 295A 5-pin 62MM-1 Download PDF datasheet for FD200R12KE3.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 620A 4-pin 62MM-2 Download PDF datasheet for FZ400R17KE3.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 600V 20A 15-Pin EASY750 Download PDF datasheet for FS15R06VL4_B2.pdf |