| Part Number | FZ600R17KE3 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 626590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 1070A 4-pin 62MM-2 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | IGBT Module |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FZ600R17KE3 |
| Datasheet download |
| Part Number | FZ600R17KE3 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1700 V |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Channel Type | N |
| Mounting | Screw |
| Supplier Package | 62MM-2 |
| Product Dimensions | 106.4 x 61.4 x 36.5 |
| Maximum Continuous Collector Current | 1070 A |
| Configuration | Single Dual Emitter |
| Pin Count | 4 |
| Package | 462MM-2 |
| Replacement Part Number | PART-FZ600R17KE3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |