IHW20N135R5XKSA1 Infineon
IHW20N135R5XKSA1 Images
Please contact us for more photos of IHW20N135R5XKSA1
Part Number IHW20N135R5XKSA1
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 1.35KV 40A 3-Pin TO-247 Tube
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level IHW20N135R5XKSA1
Datasheet download IHW20N135R5XKSA1.pdf
Request Quotation for IHW20N135R5XKSA1
IHW20N135R5XKSA1 Specifications
Part Number IHW20N135R5XKSA1
Channel Type N
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V
Supplier Package TO-247
Lead Finish Tin Over Nickel
Configuration Single
Product Dimensions 16.13(Max) x 5.21(Max) x 21.1(Max)
Maximum Collector Emitter Voltage 1350 V
Operating Temperature -40 to 175 °C
Rad Hard No
Maximum Continuous Collector Current 40 A