IRG4BH20K-SPBF Infineon
IRG4BH20K-SPBF Images
Please contact us for more photos of IRG4BH20K-SPBF
Part Number IRG4BH20K-SPBF
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 11A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level IRG4BH20K-SPBF
Datasheet download IRG4BH20K-SPBF.pdf
Request Quotation for IRG4BH20K-SPBF
IRG4BH20K-SPBF Specifications
Part Number IRG4BH20K-SPBF
Configuration Single
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V
Maximum Collector Emitter Voltage 1200 V
Supplier Package D2PAK
Product Dimensions 10.67 x 9.65 x 4.83 mm
Pin Count 3
Channel Type N
Rad Hard No
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260|300
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Maximum Continuous Collector Current 11 A