IRG4PC40UDPBF Infineon
IRG4PC40UDPBF Images
Please contact us for more photos of IRG4PC40UDPBF
Part Number IRG4PC40UDPBF
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level IRG4PC40UDPBF
Datasheet download IRG4PC40UDPBF.pdf
Request Quotation for IRG4PC40UDPBF
IRG4PC40UDPBF Specifications
Part Number IRG4PC40UDPBF
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V
Channel Type N
Maximum Collector Emitter Voltage 600 V
Configuration Single
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 15.87 x 5.31 x 20.7 mm
Supplier Package TO-247AC
Rad Hard No
Max Processing Temp 260|300
Maximum Continuous Collector Current 40 A