RGPR10BM40FHTL ROHM
RGPR10BM40FHTL Images
Please contact us for more photos of RGPR10BM40FHTL
Part Number RGPR10BM40FHTL
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 460V 20A 3-Pin TO-252 T R
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level RGPR10BM40FHTL
Datasheet download RGPR10BM40FHTL.pdf
Request Quotation for RGPR10BM40FHTL
RGPR10BM40FHTL Specifications
Part Number RGPR10BM40FHTL
Maximum Gate Emitter Voltage ±10 V
Mounting Surface Mount
Supplier Package TO-252
Maximum Collector Emitter Voltage 460 V
Channel Type N
Maximum Continuous Collector Current 20 A
Pin Count 3
Configuration Single
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 175 °C