| Part Number | SAF-XE164G-24F66L AC |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 747980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit XE166 CISC DSP RISC 192KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP EP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAF-XE164G-24F66L AC |
| Datasheet download |
| Part Number | SAF-XE164G-24F66L AC |
|---|---|
| Interface Type | CAN |
| Program Memory Type | Flash |
| RAM Size | 10 KB |
| On-Chip ADC | 16-chx10-bit |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Supplier Package | LQFP EP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.4|3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.6|5.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Programmable I/Os | 75 |
| Maximum Speed | 16.5 MHz |
| Pin Count | 100 |
| Program Memory Size | 192 KB |
| Instruction Set Architecture | CISC|DSP|RISC |
| Number of Timers | 5 |
| Package | 100LQFP EP |
| Replacement Part Number | PART-SAF-XE164G-24F66L AC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 16-bit dsPIC30 dsPIC RISC 24KB Flash 3.3V 5V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for DSPIC30F3011T-30I PT.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C CISC 32KB Flash 3.3V 5V 36-Pin HWQFN EP Tube Download PDF datasheet for R5F213J6CNNP#U0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5232IRGZR.pdf |
|
Renesas Electronics | - - |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2403IRHB32R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F67621IPNR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12A256CPVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F6736IPN.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12GN32F1MLCR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8322VFAE.pdf |