| Part Number | MSP430F2001TRSAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 229710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2001TRSAR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2001TRSAR |
|---|---|
| MSL Level | 2 |
| Lead Finish | Gold |
| LCD Segments | |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Size | 1 KB |
| Pin Count | 16 |
| Watchdog | 1 |
| Analog Comparators | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| RAM Size | 128 byte |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Display Driver | |
| Device Core | |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Number of Programmable I/Os | 10 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.9 mm |
| Program Memory Type | Flash |
| Interface Type | I2C/SPI |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2001TRSAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit 56F8xx CISC 120KB Flash 3.3V 160-Pin MA-BGA Tray Download PDF datasheet for DSP56F807VF80E.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2132TPWR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 280KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33EP256MU806-I PT.pdf |
|
Renesas Electronics | RENUPD78F1820GBA2-GAH-E3-G RENUPD78F1820 - |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F5359IPZ.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit RL78 CISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 5V 30-Pin SSOP Tray Download PDF datasheet for R5F100ACASP#V0.pdf |
|
NXP | PHAS912ZVMC12F1MKHR MAGNIV 16-BIT MCU, S - |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit RL78 CISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100LEAFA#V0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 116KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2418TPM.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 G12 RL78 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin LSSOP Tube Download PDF datasheet for R5F10367DSP#V0.pdf |