| Part Number | SAK-C164CI-LMCA+ |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 466380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 80-Pin MQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAK-C164CI-LMCA+ |
| Datasheet download |
| Part Number | SAK-C164CI-LMCA+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 250 |
| Special Features | CAN Controller |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Supplier Package | MQFP |
| Program Memory Type | ROMLess |
| Pin Count | 80 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.75 V |
| Watchdog | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 2 mm |
| Number of Timers | 3 |
| Screening Level | Automotive |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Number of Programmable I/Os | 59 |
| Interface Type | CAN/SPI/USART |
| Instruction Set Architecture | CISC|RISC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| RAM Size | 4 KB |
| Rad Hard | No |
| Package | 80MQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAK-C164CI-LMCA+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F167IPM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F5152IDAR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12XS64MAE.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 CISC 96KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for S9S12G96F0VLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 56KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2955IRHA40R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12DP512MPVE.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 48KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12GA48F0MLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F2121TPW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 192KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5436AIPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430I2041TPW.pdf |