| Part Number | XMC1201T038F0200ABXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 789110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 200KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC1201T038F0200ABXUMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC1201T038F0200ABXUMA1 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 38 |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Size | 200 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 3 |
| RAM Size | 16 KB |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Number of Timers | 4 |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Type | Flash |
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-XMC1201T038F0200ABXUMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin UFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32L072RBI6.pdf |
|
NXP | KINETIS K 32-BIT MCU, ARM CORTEX-M4 CORE - |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC ARM Cortex M4 ARM Cortex M0 RISC ROMLess 3.3V 256-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for LPC43S70FET256E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L072RBT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K70 ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 256-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK70FN1M0VMJ12.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for STM32F103R8H6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10DN512VLQ10.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LF-BGA Tray Download PDF datasheet for STM32F103VEH6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL16Z64VFM4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L071CBT6.pdf |