| Part Number | XMC1302T038X0200ABXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 375510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 200KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC1302T038X0200ABXUMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC1302T038X0200ABXUMA1 |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 0.9 |
| RAM Size | 16 KB |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 38 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Program Memory Size | 200 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | TSSOP |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Analog Comparators | 3 |
| Maximum Speed | 32 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Number of Timers | 4 |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-XMC1302T038X0200ABXUMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MOTMKL17Z64VLH4 Download PDF datasheet for MKL17Z64VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100RCT6BTR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F ARM Cortex M0 RISC 64kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F051C8T6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for TM4C1230E6PMI7R.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DN512VLK10.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 64KB ROM 1V 217-Pin BGA Download PDF datasheet for AT91SAM9G35-CU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303RCT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL04 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MKL04Z32VFM4R.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F411RET6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit 32-Bit Hercules RM ARM Cortex R4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 144-Pin LQFP Download PDF datasheet for RM46L440CPGET.pdf |