STM32L071K8U6 STMicroelectronics
STM32L071K8U6 Images
Please contact us for more photos of STM32L071K8U6
Part Number STM32L071K8U6
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin UFQFPN Tray
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L071K8U6
Datasheet download STM32L071K8U6.pdf
Request Quotation for STM32L071K8U6
STM32L071K8U6 Specifications
Part Number STM32L071K8U6
Rad Hard No
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
RAM Size 20 Kb
Number of Timers 7
Pin Count 32
Number of Programmable I/Os 23
Device Core ARM Cortex M0+
Program Memory Size 64 Kb
Data Bus Width 32 Bit
Program Memory Type Flash
Supplier Package UFQFPN
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Processing Temperature 260 °C
Watchdog 1
Instruction Set Architecture RISC
Moisture Sensitivity Level 3
Screening Level Industrial
Maximum Power Dissipation 556 mW
Mounting Surface Mount
Lead Finish Matte Tin
Data Memory Size 3 Kb
Package Dimensions 5 x 5 x 0.53 mm
On-Chip ADC 10-chx12-bit
Analog Comparators 2
Maximum Speed 32 MHz