| Part Number | NANO120LE3BN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 631010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NANO120LE3BN |
| Datasheet download |
| Part Number | NANO120LE3BN |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 48 |
| Program Memory Size | 16 KB |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART |
| Number of Timers | 4 |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Speed | 42 MHz |
| On-Chip ADC | 7-chx12-bit |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Package Dimensions | 7 x 7 x 1.4 mm |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| RAM Size | 2 KB |
| On-Chip DAC | 2(1-chx12-bit) |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-NANO120LE3BN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC ROMLess 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2420FBD208,551.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 32KB Flash 1.8V 3.3V 48-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for LPC2103FBD48,118.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 38-Pin TSSOP Download PDF datasheet for XMC1302-T038X0032 AB.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA64 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9KEAZN64AMLC.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2300 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2368FBD100,551.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAMA5D4 ARM Cortex A5 RISC 128KB ROM 1.8V 361-Pin LFBGA Tray Download PDF datasheet for ATSAMA5D44A-CU.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-bit NUC120 ARM Cortex M0 RISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC120VE3AN.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for NUC230LC2AE.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030K6T6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K21 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK21DN512AVLK5.pdf |