STM32L151VEY6TR STMicroelectronics
STM32L151VEY6TR Images
Please contact us for more photos of STM32L151VEY6TR
Part Number STM32L151VEY6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 512kB Flash 104-Pin WLCSP T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32L151VEY6TR
Datasheet download STM32L151VEY6TR.pdf
Request Quotation for STM32L151VEY6TR
STM32L151VEY6TR Specifications
Part Number STM32L151VEY6TR
Special Features LCD Controller
LCD Segments
Maximum Expanded Memory Size
Data Memory Size
Rad Hard No
Number of Timers 9
Watchdog 2
Program Memory Type Flash
Program Memory Size 512 KB
Maximum Power Dissipation 435 mW
Interface Type I2C/SPI/USART/USB
Number of Programmable I/Os 83
Supplier Package WLCSP
On-Chip ADC 25-chx12-bit
Device Core ARM Cortex M3
Screening Level Industrial
Pin Count 104
Analog Comparators 2
Maximum Speed 32 MHz
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
On-Chip DAC
Data Bus Width 32 Bit
Instruction Set Architecture RISC
Display Driver 1
Product Dimensions 5.094 x 4.095 x 0.38
RAM Size 80 KB
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -40 to 85 °C