| Part Number | M453RE6AE |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 281600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit M451 ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M453RE6AE |
| Datasheet download |
| Part Number | M453RE6AE |
|---|---|
| Pin Count | 64 |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Programmable I/Os | 48 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x1.4 |
| Analog Comparators | 2 |
| Number of Timers | 4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Special Features | CAN Controller |
| RAM Size | 32 KB |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Program Memory Size | 128 KB |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Watchdog | 1 |
| Interface Type | CAN/I2C/I2S/LIN/SPI/UART |
| Supplier Package | LQFP |
| Maximum Speed | 72 MHz |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M453RE6AE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F100VDT6B.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for EFM32G200F32-QFN32.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC4300 ARM Cortex M4 M0 RISC 1024KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4357JBD208E.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for EFM32LG280F256G-E-QFP100R.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC4000 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for XMC4400F100F512BAXQMA1.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM D10 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 24-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ATSAMD10D14A-MUT.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA128 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZ64AMLH.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit M451 ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for M453RE6AE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-bit Stellaris ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LM3S2739-IQC50-A2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 3.3V 128-Pin TQFP Download PDF datasheet for TM4C1294NCPDTI3.pdf |