| Part Number | LPC11U68JBD64E |
|---|---|
| Manufacturer | NXP |
| Quantity in stock | 599990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit LPC11U00 ARM Cortex M0 RISC 3.3V 64-Pin LQFP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LPC11U68JBD64E |
| Datasheet download |
| Part Number | LPC11U68JBD64E |
|---|---|
| Supplier Package | LQFP |
| Display Driver | |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Interface Type | I2C/SPI/USART/USB |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| On-Chip DAC | |
| LCD Segments | |
| Maximum Expanded Memory Size | |
| Watchdog | 1 |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Timers | 6 |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Lead Finish | Pure Tin |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Data Memory Size | 4 KB |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-LPC11U68JBD64E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex-M7 RISC 1MB Flash 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F746IGT6.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 32KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Tube Download PDF datasheet for TM4C1230C3PMI.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STR7 ARM7TDMI RISC 256KB Flash 3.3V 144-Pin LF-BGA Tray Download PDF datasheet for STR710FZ2H6.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K60 ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin MAPBGA Tray Download PDF datasheet for MK60FN1M0VMD12.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MK20DX256VLQ10R.pdf |
|
Infineon | INFPX3746HDN-SM1386 SP001164558 VR12.5 - |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 176-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F207IGT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KE04 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 3.3V 5V 44-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE04Z128VLD4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F101RDT6.pdf |
|
STMicroelectronics | ARM-based 32-bit 48 49 pin 256 Kbytes of Flash UFQFPN \u201340 to 85 \u00b0C T R Download PDF datasheet for STM32F401CCU6TR.pdf |