| Part Number | M052LDN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 603180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 32B MCU |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M052LDN |
| Datasheet download |
| Part Number | M052LDN |
|---|---|
| RAM Size | 0.5 KB |
| Analog Comparators | 4 |
| Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Watchdog | 2 |
| Program Memory Size | 1 KB |
| Number of Programmable I/Os | 40 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Screening Level | Industrial |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Number of Timers | 4 |
| Data Memory Size | 4 Kb |
| Maximum Speed | 50 MHz |
| Green | Yes |
| Maximum Expanded Memory Size | 4 Gb |
| Family Name | NuMicro |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Type | Flash |
| Rad Hard | No |
| Device Core | ARM Cortex M0 |
| Family | M051 |
| Lead Free | Yes |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Package | 48LQFP |
| Replacement Part Number | PART-M052LDN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 512KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA T R Download PDF datasheet for TM4C1299KCZADI3R.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 24KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1113FHN33 301,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F072RBT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 64-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for STM32F412RGY6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 32-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L072KZT6.pdf |
|
Infineon | INFPX3746HDN-SM1401 SP001229952 VR12.5 - |
|
NXP | MCU 32-Bit KE14F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKE14F256VLL16.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 3.3V 5V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for XMC1202-T028X0032 AB.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for TM4C123GH6PZT7.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 128kB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151VBT6A.pdf |