EFM32G200F64-QFN32 Silicon Labs
EFM32G200F64-QFN32 Images
Please contact us for more photos of EFM32G200F64-QFN32
Part Number EFM32G200F64-QFN32
Manufacturer Silicon Labs
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level EFM32G200F64-QFN32
Datasheet download EFM32G200F64-QFN32.pdf
Request Quotation for EFM32G200F64-QFN32
EFM32G200F64-QFN32 Specifications
Part Number EFM32G200F64-QFN32
Product Dimensions 6 x 6 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
Watchdog 1
Number of Timers 3
Instruction Set Architecture RISC
Program Memory Type Flash
Maximum Operating Supply Voltage 3.8 V
Supplier Package QFN EP
Analog Comparators 1
Device Core ARM Cortex M3
RAM Size 16 KB
Program Memory Size 64 KB
Rad Hard No
On-Chip DAC 1-chx12-bit
Pin Count 32
Data Bus Width 32 Bit
Interface Type I2C/UART/USART
On-Chip ADC 4-chx12-bit
Number of Programmable I/Os 24
Maximum Speed 32 MHz