| Part Number | NUC710ADN |
|---|---|
| Manufacturer | Nuvoton Technology |
| Quantity in stock | 387660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit NUC710 ARM7TDMI RISC 1.8V 3.3V 176-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NUC710ADN |
| Datasheet download |
| Part Number | NUC710ADN |
|---|---|
| Maximum Expanded Memory Size | 2 Gb |
| Package Dimensions | 22 x 22 x 1.4 mm |
| Supplier Package | LQFP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Watchdog | 1 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of Programmable I/Os | 71 |
| Special Features | LCD Controller |
| Display Driver | 1 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 0.5 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62|3 V |
| Device Core | ARM7TDMI |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.98|3.6 V |
| Pin Count | 176 |
| Number of Timers | 2 |
| Maximum Speed | 80 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8|3.3 V |
| Interface Type | EBI/Ethernet/I2C/I2S/JTAG/PS2/SPI/UART/USB |
| Package | 176LQFP |
| Replacement Part Number | PART-NUC710ADN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 32-bit KL14 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MKL14Z32VLH4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F303VET6TR.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 32-Bit EFM32 ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for EFM32LG980F128G-E-QFP100.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 28-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32L031G6U7.pdf |
|
Microchip | HighEnd MCU Download PDF datasheet for ATSAMA5D31A-CFU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 32kB Flash 28-Pin UFQFPN T R Download PDF datasheet for STM32L031G6U6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M3 RISC 1MB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103RGT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1114 ARM Cortex M0 RISC 56KB Flash 3.3V 33-Pin HVQFN EP Tray Download PDF datasheet for LPC1114JHN33 333E.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F100RCT6BTR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MKL16Z128VLH4R.pdf |