| Part Number | ATSAMG55G19A-UUT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 531430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit SAM G ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 49-Pin WLCSP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATSAMG55G19A-UUT |
| Datasheet download |
| Part Number | ATSAMG55G19A-UUT |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Timers | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Type | Flash |
| Interface Type | I2C/I2S/SPI/UART/USART |
| Product Dimensions | 2.84 x 2.84 x 0.303(Max) |
| Watchdog | 1 |
| Pin Count | 49 |
| Number of Programmable I/Os | 38 |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| RAM Size | 176 KB |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Maximum Speed | 120 MHz |
| Supplier Package | WLCSP |
| Package | 49WLCSP |
| Replacement Part Number | PART-ATSAMG55G19A-UUT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex-M7 RISC 1MB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F746VGT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F373CCT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F103VBT6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 768byte Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for STM32F103VFT6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP Download PDF datasheet for LPC1112FHN33 202,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA128 ARM Cortex M0+ RISC 64KB Flash 3.3V 5V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9KEAZ64AMLK.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for LPC1112FHN24 202J.pdf |
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM7TDMI RISC 64KB Flash 1.8V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for AT91SAM7S64C-AU.pdf |
|
Toshiba | MCU 32-Bit TMPM3 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for TMPM370FYFG(COHZ).pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for LPC2138FBD64 01,118.pdf |