| Part Number | XMC4300F100K256AAXQMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 471310 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit XMC4000 ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.3V 3.3V 100-Pin LQFP EP Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | XMC4300F100K256AAXQMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | XMC4300F100K256AAXQMA1 |
|---|---|
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| RAM Size | 16 KB |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Screening Level | Automotive |
| Number of Programmable I/Os | 75 |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Watchdog | 2 |
| Device Core | ARM Cortex M4 |
| Interface Type | Ethernet/I2C/I2S/SPI/UART/USB |
| Pin Count | 100 |
| Maximum Speed | 144 MHz |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Maximum Power Dissipation | 1400 mW |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.63 V |
| Number of Timers | 8 |
| Program Memory Type | Flash |
| Operating Supply Voltage | 1.3|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP EP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.13 V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Package | 100LQFP EP |
| Replacement Part Number | PART-XMC4300F100K256AAXQMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM E70 ARM Cortex M7 RISC 1024KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAME70N20A-AN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 2MB Flash 144-pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F429ZIT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 64-Pin TFBGA T R Download PDF datasheet for STM32F072RBH6TR.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit Ultra Low Power STM32L ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L071CBT6.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NANO100 ARM Cortex M0 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for NANO100SD3BN.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC 512KB Flash 3.3V 208-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC2468FBD208,551.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 1MB Flash 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F412VGT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC1700 ARM Cortex M3 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for LPC1756FBD80Y.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC408x ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC4088FBD144,551.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for MKL16Z128VFT4.pdf |