| Part Number | TM4C1233E6PMI7R |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 360930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 128KB Flash 1.2V 3.3V 64-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TM4C1233E6PMI7R |
| Datasheet download |
| Part Number | TM4C1233E6PMI7R |
|---|---|
| Number of Programmable I/Os | 43 |
| Program Memory Type | Flash |
| Supplier Package | LQFP |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/SSI/UART/USB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.08|2.97|3.15 V |
| Screening Level | Industrial |
| Operating Supply Voltage | 1.2|3.3 V |
| Special Features | CAN Controller |
| Product Dimensions | 10.2(Max) x 10.2(Max) x 1.45(Max) |
| On-Chip ADC | 2(12-chx12-bit) |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.32|3.63 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Speed | 80 MHz |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| RAM Size | 32 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 64 |
| Data Memory Size | 2 KB |
| Watchdog | 2 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Analog Comparators | 2 |
| Number of Timers | 12 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-TM4C1233E6PMI7R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM926EJ-S RISC 64KB ROM 1.8V 2.5V 3.3V 217-Pin LFBGA Download PDF datasheet for AT91SAM9G20B-CU.pdf |
|
NXP | MCU, ARM Cortex-M0+ Core, KINETIS E Series 64K Flash 4K RAM 40MHz 64LQFP T R Download PDF datasheet for S9KEAZN64AMLHR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K22F ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 80-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for MK22FN512CAP12R.pdf |
|
Maxim Integrated | HighEnd MCU Download PDF datasheet for MAX32625ITK+.pdf |
|
Microchip | MCU 32-Bit SAM G ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 3.3V 64-Pin QFN Tray Download PDF datasheet for ATSAMG55J19A-MU.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F410RBT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10DX128VLH5.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 48KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1114FBD48 323,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC11U00 ARM Cortex M3 RISC 40KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for LPC11U34FBD48 311,151.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KEA8 ARM Cortex M0+ RISC 8KB Flash 3.3V 5V 24-Pin QFN EP Brick Download PDF datasheet for S9KEAZN8AMFK.pdf |