STM32F072CBY6TR STMicroelectronics
STM32F072CBY6TR Images
Please contact us for more photos of STM32F072CBY6TR
Part Number STM32F072CBY6TR
Manufacturer STMicroelectronics
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit GP STM32F 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 128kB Flash 49-Pin WLCSP T R
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level STM32F072CBY6TR
Datasheet download STM32F072CBY6TR.pdf
Request Quotation for STM32F072CBY6TR
STM32F072CBY6TR Specifications
Part Number STM32F072CBY6TR
Maximum Power Dissipation 408 mW
Operating Supply Voltage 2.5|3.3 V
On-Chip ADC 13-chx12-bit
Special Features CAN Controller
Device Core ARM Cortex M0
Program Memory Type Flash
Instruction Set Architecture RISC
Maximum Operating Supply Voltage 3.6 V
Screening Level Industrial
Program Memory Size 128 KB
Number of Timers 9
RAM Size 16 KB
Product Dimensions 3.277 x 3.109 x 0.38
Data Bus Width 32 Bit
Rad Hard No
Analog Comparators 2
Operating Temperature -40 to 85 °C
Number of Programmable I/Os 37
Watchdog 2
Pin Count 49
On-Chip DAC 2-chx12-bit
Mounting Surface Mount
Minimum Operating Supply Voltage 2 V
Supplier Package WLCSP
Maximum Speed 48 MHz