TM4C1297NCZADI3 Texas Instruments
TM4C1297NCZADI3 Images
Please contact us for more photos of TM4C1297NCZADI3
Part Number TM4C1297NCZADI3
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 1024KB Flash 1.2V 3.3V 212-Pin NFBGA
Category Microcontrollers MCU IC
Family ARM Based Microcontrollers MCU
ROHS Compliant Yes
MSL Level TM4C1297NCZADI3
Datasheet download TM4C1297NCZADI3.pdf
Request Quotation for TM4C1297NCZADI3
TM4C1297NCZADI3 Specifications
Part Number TM4C1297NCZADI3
Special Features CAN Controller, LCD Controller
RAM Size 256 KB
Maximum Power Dissipation 1018 mW
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Watchdog 2
Data Memory Size 6 KB
Program Memory Size 1024 KB
Pin Count 212
Data Bus Width 32 Bit
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Operating Supply Voltage 1.2|3.3 V
MSL Level 3
Instruction Set Architecture RISC
On-Chip DAC
Analog Comparators 3
Maximum Expanded Memory Size
Maximum Operating Supply Voltage 1.32|3.63 V
Device Core ARM Cortex M4F
Minimum Operating Supply Voltage 1.14|2.97 V
On-Chip ADC 2(24-chx12-bit)
Number of Programmable I/Os 140
Product Dimensions 10.1(Max) x 10.1(Max) x 0.7(Max)
Interface Type CAN/I2C/SSI/SPI/UART/USB
Program Memory Type Flash
Lead Finish Tin|Silver|Copper
Number of Timers 8
Screening Level Industrial
Supplier Package NFBGA
Maximum Speed 120 MHz