| Part Number | 70V25S15PF |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 825850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 8K x 16 3.3V Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 70V25S15PF |
| Datasheet download |
| Part Number | 70V25S15PF |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Density | 128 Kb |
| Number of Words | 8 kWords |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Timing Type | Asynchronous |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Supplier Package | TQFP |
| Number of Ports | 2 |
| Maximum Random Access Time | 15 ns |
| Maximum Operating Current | 215 mA |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Screening Level | Commercial |
| Pin Count | 100 |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Address Bus Width | 26 Bit |
| Pitch | 0.5 |
| Max Processing Temp | 240 |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Mounting | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Number of I/O Lines | 32 Bit |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-70V25S15PF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 55ns 32-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-5SI#S0.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 8 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7132SA25J.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7133LA25JGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 36 Sync, 3.3V Dual-Port RAM, Pipelined, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70V3579S5BCGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV25616EDBLL-10TLI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 18M-Bit 512K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS8161Z36BGT-200.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62C256AL-45ULI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S10PHG8.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512KWord x 8 45ns 32-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for RMLV0408EGSB-4S2#AA0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55QLI-TR.pdf |