| Part Number | 70V657S12BFI |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 319290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 32K x 36 3.3V Dual-Port RAM, Interleaved I O's |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 70V657S12BFI |
| Datasheet download |
| Part Number | 70V657S12BFI |
|---|---|
| Number of I/O Lines | 72 Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Maximum Operating Current | 515 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.8 |
| Max Processing Temp | 225 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.45 V |
| Product Dimensions | 15 x 15 x 1 mm |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.15 V |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Pin Count | 208 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Density | 1.125 Mb |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| MSL Level | 3 |
| Address Bus Width | 30 Bit |
| Number of Words | 32 kWords |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | CABGA |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Package | 208CABGA |
| Replacement Part Number | PART-70V657S12BFI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 7130LA55JG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 64K x 16 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71016S15YG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71024S20YGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 256K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV2568L-10TL.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 256KWord x 16 45ns 44-Pin TSOP Embossed T R Download PDF datasheet for RMLV0416EGSB-4S2#HA0.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 256K x 16 15ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C4098A-15TCN.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS88136CGT-200.pdf |
|
Integrated Device Technology | 512K x 18, 3.3V 2.5V Dual-Port RAM, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70T633S12BFI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS51236A-200TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V, 32K X 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V256SA15YG8.pdf |