| Part Number | IS61NLP51236-200TQLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 615910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61NLP51236-200TQLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61NLP51236-200TQLI |
|---|---|
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Number of Ports | 4 |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Maximum Random Access Time | 3.1 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Density | 18 Mb |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | TQFP |
| Number of Words | 512 kWords |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Clock Rate | 200 MHz |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Architecture | Pipelined |
| Timing Type | Synchronous |
| Maximum Operating Current | 475 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 20.1 x 14.1 x 1.45 mm |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 100 |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-IS61NLP51236-200TQLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Winbond | 16MX16 256M DDR2 WBGA-84 BALL SPICE MODE Download PDF datasheet for W971GG6SB25I-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128Kx36 ZBT Synchronous Flow-Through SRAM with 3.3V I O Download PDF datasheet for 71V3557S75PFG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 2M x 8 55ns 48-Pin TFBGA Download PDF datasheet for IS62WV20488EBLL-55BLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 1M-Bit 128K x 8 10ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS63WV1288DBLL-10TLI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SR#B0.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1K x 8 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7130LA100PDG.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for 7130LA55J 2930.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 1M x 16 10ns 48-Pin TEBGA Download PDF datasheet for IS61WV102416BLL-10MLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS51236A-200TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 18 Synchronous 3.3V I O Flowthrough SRAM Download PDF datasheet for 71V67903S85BQ.pdf |