| Part Number | 7134LA55J8 |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 659100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 4K x 8 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7134LA55J8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 7134LA55J8 |
|---|---|
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 4 kWords |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Current | 200 mA |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 225 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Address Bus Width | 24 Bit |
| Density | 32 Kb |
| Product Dimensions | 19.13 x 19.13 x 3.68 mm |
| Pitch | 1.27 |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | PLCC |
| Pin Count | 52 |
| Rad Hard | No |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Timing Type | Asynchronous |
| Package | 52PLCC |
| Replacement Part Number | PART-7134LA55J8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S15PHG.pdf |
|
Microchip | MCC23LCV1024T-I ST Download PDF datasheet for 23LCV1024T-I ST.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 2M-Bit 128K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61WV12816DBLL-10BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S12PHG8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 8ns 44-Pin TSOP-II Tray Download PDF datasheet for GS71116AGP-8I.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS62WV5128EBLL-45BLI-TR.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512KWord x 8 45ns 32-Pin TSOP Tray Download PDF datasheet for RMLV0408EGSB-4S2#AA0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV51216BLL-55BLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61NLP25636A-200TQLI.pdf |