| Part Number | IS61WV51216EDBLL-8TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 376900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 8ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61WV51216EDBLL-8TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61WV51216EDBLL-8TLI |
|---|---|
| Density | 8 Mb |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 18.41 x 10.16 x 1 |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.4 V |
| Timing Type | Asynchronous |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Maximum Operating Current | 55 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Number of Words | 512 kWords |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Maximum Random Access Time | 8 ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 44 |
| Number of Ports | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS61WV51216EDBLL-8TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 32K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V27L20PFGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128Kx36 ZBT Synchronous PipeLined SRAM with 3.3V I O Download PDF datasheet for 71V3556SA133BQG.pdf |
|
ISSI | ISNS66WVC4M16EALL-7010BLI-TR SRAM 64M - |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23K256-I ST.pdf |
|
ON Semiconductor | SRAM Chip Sync Single 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for N01S830HAT22IT.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS62C256AL-45TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 8ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216EDBLL-8TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 8K x 8 3.3v Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V05S35PF.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7143SA55J8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 2M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV20488BLL-10TLI.pdf |