| Part Number | IS62WV51216BLL-55TLI-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 471580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II T R |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS62WV51216BLL-55TLI-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | IS62WV51216BLL-55TLI-TR |
|---|---|
| Timing Type | Asynchronous |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Product Dimensions | 18.52 x 10.29 x 1.05 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Current | 5 mA |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Density | 8 Mb |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Number of Words | 512 kWords |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 44 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Ports | 1 |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS62WV51216BLL-55TLI-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K X 36 ZBT Synchronous 3.3V I O PipeLined SRAM Download PDF datasheet for 71V65603S133PFG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L15PHGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 18 ZBT Synchronous PipeLined SRAM w 3.3V I O Download PDF datasheet for 71V3558S133PFG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L10PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV12816BLL-55B2LI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 55ns 28-Pin SOP T R Download PDF datasheet for R1LP5256ESP-5SR#S0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 256K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV2568L-10TL.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 23K256T-I ST.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 18 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V37L15PFG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 256K x 8 55ns 32-Pin STSOP-I Download PDF datasheet for IS62WV2568BLL-55HLI.pdf |