| Part Number | IS61LV25616AL-10TL |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 299840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61LV25616AL-10TL |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61LV25616AL-10TL |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Timing Type | Asynchronous |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Number of Ports | 1 |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Product Dimensions | 18.51 x 10.26 x 1.05 mm |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Commercial |
| Pin Count | 44 |
| Maximum Operating Current | 100 mA |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Density | 4 Mb |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Words | 256 kWords |
| Rad Hard | No |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS61LV25616AL-10TL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV5128BLL-10TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 18 Synchronous 3.3V I O Flowthrough SRAM Download PDF datasheet for 71V67903S85BQ.pdf |
|
ISSI | ISNS61WV25616BLL-10BLI 4M, 3.3V SRAM Download PDF datasheet for S61WV25616BLL-10BLI.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for AS7C34098A-12TCNTR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 18 ZBT Synchronous PipeLined SRAM w 3.3V I O Download PDF datasheet for 71V3558S100PFG.pdf |
|
ISSI | ISNIS61WV6416DBLL-8TLI 64K X 16 HIGH SPE Download PDF datasheet for IS61WV6416DBLL-8TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 2M-Bit 128K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61WV12816DBLL-10BLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10BLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S10PHG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 4K x 8 Dual-Port RAM w Semaphore Download PDF datasheet for 71342SA55PF.pdf |