| Part Number | 71024S20YG |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 237060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71024S20YG |
| Datasheet download |
| Part Number | 71024S20YG |
|---|---|
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Architecture | |
| Screening Level | Commercial |
| Pin Count | 32 |
| Address Bus Width | 17 Bit |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Pitch | 1.27 |
| Maximum Operating Current | 140 mA |
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Data Rate Architecture | |
| Product Dimensions | 20.96 x 10.16 x 2.29 mm |
| Density | 1 Mb |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 128 kWords |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Maximum Random Access Time | 20 ns |
| Timing Type | Asynchronous |
| Supplier Package | SOJ |
| Package | 32SOJ |
| Replacement Part Number | PART-71024S20YG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Sync Single 1.8V 36M-Bit 1M x 36 0.45ns 165-Pin FBGA Download PDF datasheet for IS61DDB21M36A-300M3L.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1K x 8 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7130SA25J.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS62C256AL-45TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAMs (asynchronous) - |
|
Integrated Device Technology | 3.3V, 32K X 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V256SA12YG8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 1.8V 16M-Bit 1M x 16 20ns 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61WV102416ALL-20TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV5128BLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 18M-Bit 1M x 18 7.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61NLF102418-7.5TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1024K x 36 Sync, 3.3V 2.5V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70T3509MS133BPGI.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23LCV1024-I ST.pdf |