| Part Number | 71256L35YG |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 737070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71256L35YG |
| Datasheet download |
| Part Number | 71256L35YG |
|---|---|
| Pin Count | 28 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Current | 115 mA |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 17.9 x 7.6 x 2.41 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Pitch | 1.27 |
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Density | 256 Kb |
| MSL Level | 3 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Number of Words | 32 kWords |
| Screening Level | Commercial |
| Supplier Package | SOJ |
| Timing Type | Asynchronous |
| Maximum Random Access Time | 35 ns |
| Number of Ports | 1 |
| Address Bus Width | 15 Bit |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Package | 28SOJ |
| Replacement Part Number | PART-71256L35YG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 15ns 32-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IDT71024S15TYG8.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 5V 64K-Bit 8K x 8 70ns 28-Pin PDIP Download PDF datasheet for AS6C6264A-70PCN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV6416-10TL.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 15ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C34098A-15TCN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 1M X 16 10ns 48-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61WV102416DBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | ICIIS61VPS51236A-200B3 SRAM 18MBIT 512KX Download PDF datasheet for IS61VPS51236A-200B3.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Sync Single 1.8V 72M-Bit 8M x 9 165-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for R1Q2A7209ABG-40IB0.pdf |
|
Winbond | 16MX16 256M DDR2 WBGA-84 BALL SPICE MODE Download PDF datasheet for W971GG6SB25I-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 2K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 6116LA20SOG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 256K x 36 Async, 3.3V 2.5V Dual-Port RAM, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70T651S10BCI.pdf |