| Part Number | 7027S15PF |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 896780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 32K x 16 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7027S15PF |
| Datasheet download |
| Part Number | 7027S15PF |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Timing Type | Asynchronous |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Address Bus Width | 30 Bit |
| Maximum Random Access Time | 15 ns |
| Density | 512 Kb |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Number of Words | 32 kWords |
| Supplier Package | TQFP |
| MSL Level | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Max Processing Temp | 240 |
| Maximum Operating Current | 365 mA |
| Screening Level | Commercial |
| Pitch | 0.5 |
| Pin Count | 100 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-7027S15PF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS62C256AL-45TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61C256AL-12TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K X 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV12816L-10TLI U918.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V, 32K X 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V256SA15YG.pdf |
|
Kingston Technology | DRAM Module DDR3L SDRAM 4Gbyte 204USODIMM Download PDF datasheet for KVR16LS11 4-SP.pdf |
|
Winbond | 16MX16 256M DDR2 WBGA-84 BALL SPICE MODE Download PDF datasheet for W971GG6SB25I-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 45ns 48-Pin VFBGA Download PDF datasheet for IS62WV10248EBLL-45BLI.pdf |
|
Microchip | 28KB, 2KB RAM, 256B EEPROM, 10B ADC, COMPARATOR, 5B DAC, 10B PWM, CCP, CLC, NCO, CWG, PPS, EUSART, 2X(SPI I2C) Download PDF datasheet for PIC16LF18346-I GZ.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23LC1024-I ST.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for AS7C34098A-12TCNTR.pdf |