| Part Number | IS62WV25616BLL-55TLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 183780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS62WV25616BLL-55TLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS62WV25616BLL-55TLI |
|---|---|
| Timing Type | Asynchronous |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Product Dimensions | 18.52 x 10.29 x 1.05 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Current | 15 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Density | 4 Mb |
| Rad Hard | No |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 44 |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Number of Words | 256 kWords |
| Number of Ports | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS62WV25616BLL-55TLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 18 Synchronous 3.3V I O Flowthrough SRAM Download PDF datasheet for 71V67903S85BQ.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 45ns 48-Pin VFBGA Download PDF datasheet for IS62WV51216EBLL-45BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L15PHGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM with Corner Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71024S20YG.pdf |
|
ISSI | ISNIS61WV102416EDBLL-10TLI 1MX16 AYNCHRO Download PDF datasheet for IS61WV102416EDBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | ISNIS25LP128-JMLA2-TR SRAM CHIP ASYNC SI - |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 8 Asynchronous Static RAM Center Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71V124SA15TYGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 512K x 8 25ns 32-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61C5128AS-25TLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71256L35YGI.pdf |
|
Renesas Electronics | RENR1LP0408DSP-5SR#S0 4MBITS SRAM Download PDF datasheet for R1LP0408DSP-5SR#S0.pdf |