| Part Number | IS61C25616AL-10TLI-TR |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 196360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II T R |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61C25616AL-10TLI-TR |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61C25616AL-10TLI-TR |
|---|---|
| Timing Type | Asynchronous |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Random Access Time | 10 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Product Dimensions | 18.52 x 10.29 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Current | 50 mA |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Density | 4 Mb |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Number of Ports | 1 |
| Pin Count | 44 |
| Number of Words | 256 kWords |
| Supplier Package | TSOP-II |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 44TSOP-II |
| Replacement Part Number | PART-IS61C25616AL-10TLI-TR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | SRAM Chip Sync Single 3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for N25S830HAT22IT.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71256L35YGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin TFBGA T R Download PDF datasheet for IS62WV5128DBLL-45BLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin SOP Download PDF datasheet for IS62LV256AL-45ULI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 8ns 44-Pin TSOP-II Tray Download PDF datasheet for GS71116AGP-8I.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23K256-I ST.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 1M x 16 10ns 48-Pin TEBGA Download PDF datasheet for IS61WV102416BLL-10MLI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 7.5ns 3.8ns 165-Pin FBGA Tray Download PDF datasheet for GS881Z36CGD-150.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L15PHGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10BLI-TR.pdf |