| Part Number | IS62WV102416EBLL-45BLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 539160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Async Single 3.3V 16M-Bit 1M x 16 45ns 48-Pin VFBGA |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS62WV102416EBLL-45BLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS62WV102416EBLL-45BLI |
|---|---|
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.2 V |
| Pin Count | 48 |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Random Access Time | 45 ns |
| Supplier Package | VFBGA |
| Address Bus Width | 20 Bit |
| Number of Ports | 1 |
| Maximum Operating Current | 12 mA |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Density | 16 Mb |
| Timing Type | Asynchronous |
| Rad Hard | No |
| Number of Words | 1 MWords |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 6 x 8 x 0.7(Max) |
| MSL Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Package | 48VFBGA |
| Replacement Part Number | PART-IS62WV102416EBLL-45BLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | MEMORY MASS STORAGE COMPONENT DENSITY 8GB Download PDF datasheet for MT29F8G16ABACAWP:C.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV51216BLL-55BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 16K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7026L35G.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI-TR.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 256KWord x 16 45ns 44-Pin TSOP Embossed T R Download PDF datasheet for RMLV0416EGSB-4S2#HA0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 4M-Bit 512K x 8 25ns 32-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61C5128AS-25TLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS62WV12816BLL-55TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 16K x 16 3.3V Dual-Port RAM w Int Download PDF datasheet for 70V261S55PF.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 64K x 16 12ns 44-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C6416AL-12KLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55QLI-TR.pdf |