| Part Number | IS61NLP25636A-200B3I |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 649980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61NLP25636A-200B3I |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61NLP25636A-200B3I |
|---|---|
| Pin Count | 165 |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 240 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Architecture | Pipelined |
| Timing Type | Synchronous |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Operating Current | 280 mA |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Maximum Random Access Time | 3.1 ns |
| Maximum Clock Rate | 200 MHz |
| Number of Ports | 4 |
| Number of Words | 256 kWords |
| Product Dimensions | 15 x 13 x 0.79 mm |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Supplier Package | BGA |
| Density | 9 Mb |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Package | 165BGA |
| Replacement Part Number | PART-IS61NLP25636A-200B3I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 32K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V27L20PFGI.pdf |
|
Microchip | 28KB, 2KB RAM, 256B EEPROM, 10B ADC, COMPARATOR, 5B DAC, 10B PWM, CCP, CLC, NCO, CWG, PPS, EUSART, 2X(SPI I2C) Download PDF datasheet for PIC16LF18346-I GZ.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Async Single 5V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin SOP Embossed Tape Download PDF datasheet for R1LP0408DSP-5SI#S0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for IS61LPS51236A-200TQLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S12PHG.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 15ns 32-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IDT71024S15TYG8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 16K x 16 3.3V Dual-Port RAM w Int Download PDF datasheet for 70V261S55PF.pdf |
|
ISSI | SRAMs (asynchronous) Download PDF datasheet for IS61WV6416EEBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 12ns 32-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS61C1024AL-12TLI.pdf |