| Part Number | 71342SA70J |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 512360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 4K x 8 Dual-Port RAM w Semaphore |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71342SA70J |
| Datasheet download |
| Part Number | 71342SA70J |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Density | 32 Kb |
| Product Dimensions | 19.13 x 19.13 x 3.68 mm |
| Pitch | 1.27 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 52 |
| Maximum Random Access Time | 70 ns |
| Maximum Operating Current | 240 mA |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | PLCC |
| Timing Type | Asynchronous |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Words | 4 kWords |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Screening Level | Commercial |
| MSL Level | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Processing Temp | 225 |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Address Bus Width | 24 Bit |
| Package | 52PLCC |
| Replacement Part Number | PART-71342SA70J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 7.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61NLF51236-7.5TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 16K-Bit 2K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 71321SA55JGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V28L20PFGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 16M-Bit 2M x 8 25ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS62WV20488BLL-25TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62C256AL-45ULI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216BLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61LV25616AL-10TL.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V, 32K X 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V256SA15PZGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 16 3.3V Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 70V27L20PFI.pdf |