| Part Number | IS61VPS51236A-250B3L |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 857270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 18M-Bit 512K x 36 2.6ns 165-Pin BGA |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61VPS51236A-250B3L |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61VPS51236A-250B3L |
|---|---|
| Number of Words | 512 kWords |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 165 |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.625 V |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Maximum Clock Rate | 250 MHz |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Maximum Random Access Time | 2.6 ns |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Supplier Package | BGA |
| Density | 18 Mb |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Current | 450 mA |
| MSL Level | 3 |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Number of Ports | 4 |
| Product Dimensions | 15 x 13 x 0.79 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.375 V |
| Package | 165BGA |
| Replacement Part Number | PART-IS61VPS51236A-250B3L |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 512K x 18, 3.3V 2.5V Dual-Port RAM, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70T633S12BFI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 70ns 28-Pin SOP T R Download PDF datasheet for R1LP5256ESP-7SR#S0.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 7130SA55JG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128Kx36 ZBT Synchronous PipeLined SRAM with 3.3V I O Download PDF datasheet for 71V3556SA133BQG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S12PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS64WV5128EDBLL-10CTLA3.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.8V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS62WV5128EBLL-45BLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S15PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 45ns 48-Pin VFBGA Download PDF datasheet for IS62WV51216EBLL-45BLI.pdf |