| Part Number | IS61LPS51236A-200TQLI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 214270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61LPS51236A-200TQLI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61LPS51236A-200TQLI |
|---|---|
| Density | 18 Mb |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Maximum Random Access Time | 3.1 ns |
| Number of Ports | 4 |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Supplier Package | TQFP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Maximum Clock Rate | 200 MHz |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Timing Type | Synchronous |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Architecture | Pipelined |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Current | 475 mA |
| MSL Level | 3 |
| Number of Words | 512 kWords |
| Product Dimensions | 20.1 x 14.1 x 1.45 mm |
| Pin Count | 100 |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-IS61LPS51236A-200TQLI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 1M-Bit 64K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61WV6416EEBLL-10TLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Sync Dual 5V 512K-Bit 32K x 16 25ns 12ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for 709279S12PFI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV12816BLL-55B2LI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin TSOP-I T R Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35TLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 18M-Bit 512K x 36 6.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LF51236A-6.5TQLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA15TPGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 2K x 8 Dual-Port RAM w Int Download PDF datasheet for 71321SA55JG.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS6C2016-55ZIN.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 64K x 16 Bit Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V016SA15PHG8.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS880Z36CGT-200.pdf |