| Part Number | IS61LPS25636A-200B3LI |
|---|---|
| Manufacturer | ISSI |
| Quantity in stock | 493730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 165-Pin BGA |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IS61LPS25636A-200B3LI |
| Datasheet download |
| Part Number | IS61LPS25636A-200B3LI |
|---|---|
| Timing Type | Synchronous |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Clock Rate | 200 MHz |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Density | 9 Mb |
| Product Dimensions | 15 x 13 x 0.79 mm |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| Address Bus Width | 18 Bit |
| Maximum Operating Current | 275 mA |
| Architecture | Pipelined |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.465 V |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Supplier Package | BGA |
| Number of Words | 256 kWords |
| Maximum Random Access Time | 3.1 ns |
| Pin Count | 165 |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Number of Ports | 4 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3.135 V |
| Package | 165BGA |
| Replacement Part Number | PART-IS61LPS25636A-200B3LI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 1M-Bit 128K x 8 55ns 32-Pin PDIP Download PDF datasheet for AS6C1008-55PCN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 64K x 16 12ns 44-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C6416AL-12KLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA T R Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10BLI-TR.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 25ns 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 23LCV1024T-I SN.pdf |
|
ISSI | ISNS66WVC4M16EALL-7010BLI SRAM 64M - |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Dual 1.8V 2.5V 36M-Bit 2M x 18 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS832018AGT-200V.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 64K x 16 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71016S20PHGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 36 3.3V Dual-Port RAM, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70V657S12BFI.pdf |
|
ON Semiconductor | SRAM Chip Sync Single 3.3V 5V 1M-Bit 128K x 8 32ns 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for N01S830HAT22ET.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 5V 4M-Bit 512K x 8Bit 55ns 32-Pin PDIP Download PDF datasheet for AS6C4008-55PIN.pdf |