X28HC256JI-15 Intersil
X28HC256JI-15 Images
Please contact us for more photos of X28HC256JI-15
Part Number X28HC256JI-15
Manufacturer Intersil
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Parallel 256K-bit 32K x 8 5V 32-Pin PLCC
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level X28HC256JI-15
Datasheet download X28HC256JI-15.pdf
Request Quotation for X28HC256JI-15
X28HC256JI-15 Specifications
Part Number X28HC256JI-15
MSL Level 3
Rad Hard No
Maximum Random Access Time 150 ns
Operating Temperature -40 to 85 °C
Data Retention Year
Hardware Data Protection Yes
Product Dimensions 14.04 x 11.5 x 2.8 mm
Supplier Package PLCC
Maximum Operating Current 60 mA
Interface Type Parallel
Mounting Surface Mount
Pin Count 32
Minimum Operating Supply Voltage 4.5 V
Organization 32Kx8
Output Enable Access Time 50 ns
Programming Voltage 4.5 to 5.5 V
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Max Processing Temp 225
Typical Operating Supply Voltage 5 V