| Part Number | 74AHC04D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 716080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC04D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC04D,118 |
|---|---|
| Logic Function | Inverter |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | AHC |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 11.4@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHC04D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G04DCKR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Transparent D-Type Latch with 3-State Outputs, 5.0V Tolerant I O, and Bus-Hold Download PDF datasheet for 74LVCH162373APAG.pdf |
|
ON Semiconductor | LOG GATE LEVEL SHIFTER - |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer 2 x 8:1 2-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI4MSD5V9547LEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC365D,652.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 1-CH 3-ST 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH1T45GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS273DWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-5Differential-to-3.3V LVPECL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 85304AGI-01LF.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G97GW,125.pdf |